باورهای اشتباه در مورد شارژ باتری تلفن همراه

نوشته شده در 30 مرداد 1402
باورهای اشتباه در مورد شارژ باتری تلفن همراه

باور اشتباه اول: بعد از شارژ کردن باتری به طور کامل، آن را از شارژر جدا کنید

 

این جمله برای همه آشناست که اگر بعد از شارژ گوشی، شارژر را جدا نکنید، به گوشی آسیب جدی وارد می شود، اما باید گفت این موضوع برای گوشی های قدیمی درست است.

 

در گوشی های قدیمی بر اساس جنس باتری آنها، وقتی گوشی بیش از حد به شارژر متصل بود، دستگاه بیش از حد داغ می شد و بعد از گذشت زمان کارایی آن پایین می آمد. اما در گوشی های هوشمند امروزی این موضوع برطرف شده چرا که دستگاه های هوشمند جدید مدیریت انرژی هوشمندانه تری دارند و اگر گوشی بعد از شارژ کامل باز هم متصل باشد، برای آن اتفاقی نخواهد افتاد. پس اگر از گوشی هوشمند استفاده می کنید نگران نباشید، اتفاقی برای دستگاهتان رخ نمیدهد.

 

باور اشتباه دوم: برای شارژ گوشی، باید حتما باتری گوشی خالی باشد

 

باورهای اشتباه در مورد شارژ باتری تلفن همراه

 

 

این جمله هم غلط است. برای گوشی ‌های قدیمی این داستان سازگار تر است چرا که باتری ‌های آن ها نیکل کادمیوم یا نیکل هیدرید فلز بوده و این باتری ‌ها اگر قبل از شارژ به ‌صورت کامل خالی نشوند ظرفیت اصلی خود را به ‌اصطلاح فراموش می ‌کنند. اما در گوشی ‌های هوشمند امروزی که جنس باتری لیتیوم یون است داستان متفاوت است.

 

باتری ‌های لیتیوم یون بیشترین عمر را در بین انوع باتری‌ ها دارند، اما همیشه باید از خالی شدن آن ها بپرهیزید ، این نوع باتری باید حتما قبل از خالی شدن کامل در شارژ قرار بگیرند تا آسیب نبینند. پس اگر جزو کاربران گوشی‌ های هوشمند هستید، به هیچ‌ عنوان نگران نباشید که حتما باید شارژ گوشی شما خالی شود و بعد آن را به شارژ متصل کنید، بلکه اگر باتری کلا خالی شود، می تواند خطرناک تر باشد.

 

 

باور اشتباه سوم: حتما از شارژر اصلی استفاده کنید

 

این جمله فقط به نفع تولید کنندگان لوازم جانبی است. در بسیاری از کاتالوگ های گوشی های خود دیده اید که نوشته شده برای شارژ از شارژر اصلی استفاده کنید. شرکت های می خواهند شما را به خرید لوازم جانبی گوشی تشویق کنند. هر شارژری که بتواند گوشی شمارا شارژ کند، برای این کار مناسب است و استفاده از آن هیچ آسیبی به سلامت باتری وارد نمی کند.

 

در برخی مواقع اگر نوع شارژ عوض شود سرعت شارژ تغییر می کند. برای نمونه سرعت شارژ با کابل های USB از سرعت شارژ با شارژرهای اصلی کمتر است، اما در کل همه شارژرهای قادر به شارژ کردن باتری موبایل شما هستند و هیچ آسیبی به باتری وارد نمی کنند.

 

 

باور اشتباه چهارم: از گوشی که در حال شارژ است، استفاده نکنید

 

این جمله را هم مانند قبلی ها، زیاد شنیده اید. عبارتی که هیچ منطقی پشت آن نیست. شنیده اید که وقتی گوشی در حال شارژ است، استفاده از آن خطرناک است و احتمال آتش گرفتن، انفجار، و برق گرفتگی وجود دارد که خوشبختانه هیچ یک از این مورد های درست نمی باشند، چون هیچوقت ثابت نشده اند.

 

 

باور اشتباه پنجم: غیر فعال کردن بلوتوث و مکان یاب میزان شارژ را افزایش می دهد

 

این جمله هم قابل قبول نیست. اگرچه غیر فعال کردن مکان یاب، جی پی اس، بلوتوث و فعال کردن حالت پرواز می تواند اندکی عمر باتری را افزایش دهد، اما میزان آنقدر زیاد نیست. مثلا می شود یک ساعت و نیم عمر بیشتر در طول روز با توجه به غیر فعال بودن تمام این موارد اشاره کرد. پس بهتر است از هر سرویسی که میخواهید در هنگام نیاز استفاده کنید.

جستجو
ویجت‌ها